За да тушират проблемите с кожата
Снимка: Guliver / iStock
През бременността – още в края на първия и началото на втория месец кожата започва да се променя и става много чувствителна – не понася всеки тип козметика. Редно да ѝ обрйщате повече внимание, както и на косата, зъбите, ноктите…
Промените, настъпващи в кожата на бъдещите майки, са свързани с хормоналния дисбаланс – при някои щастливки тя се избистря, става свежа и нежна, но при други настъпват внезапни обрати: ако е била суха, изведнъж се омазнява или обратното: обрива се, покрива с пъпки, лишеи, пигментни петна, лунички...
Мазната кожа е предразположена към образуване на акне, но, според дерматолози, по-често кожата на бременните става по-суха. И това не е добре, тъй като при нея започват да се образуват фини бръчици.
Всеки проблем има конкретно решение, но, ако не се овладее, може да се наложи лечение. Затова в хода на бременността непременно се консултирайте и с дерматолог. И сменете козметиката:
Ако кожата става по-суха, не я мийте със сапун и вода или с почистващ лосион на спиртна основа. Купете си течен гел за суха кожа и винаги след къпане нанасяйте овлажняващи кремове за тяло – те са препоръчителни и срещу стрии.
Ако се увеличават пигментни петна, бенки и лунички – най-доброто лекарство са специалните кремове и лосиони за бременни с най-висок защитен фактор. Срещу ултравиолетовите лъчи нямате друг ход, освен да се пазите от силното слънце.
Внимание: не използвайте избелващи препарати, за да скриете увеличената пигментация, освен, ако не са ви препоръчани от лекар! Нанесете лек фон дьо тен, но не и пудра – тя изсушава кожата.
Изобщо, бъдете внимателни с декоративната козметика – използвайте пестеливо, четете съдържанието на всеки продукт и редовно ревизирайте съдържанието на тоалетния си несесер. Не употребявайте козметика, чийто срок на годност е изтекъл - крие опасност от алергии, но е и пълна с бактерии.
Марина Атанасова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари